3.519 visninger
|
Oprettet:
opstart af vognmandsvirksomhed {{forumTopicSubject}}
hej alle i gæve folk jeg er en frisk fyr på 27 der vil igang selv men ved i om man kan få noget støtte til opstart jeg har forhørt ved Frode lauersen og de havde kørsel men jeg mangler vognmandekurset men prisen er temmelig pebret synes jeg men jeg er måske pivet men kom gerne med gode råd
feb 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Lastbiler: 2 Emner: 11 Svar: 459
dec 2010
Følger: 18 Følgere: 17 Lastbiler: 2 Emner: 40 Svar: 1.989
Men det koster at have/få eget navn på døren
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 37 Svar: 599
Frode Laursen får det til at lyde nemt, for kommende vognmænd.. men læs lige det med småt..
Hvis du starter ud med sådan en "Full-service" bil ved dem, er du i praksis stavnsbundet ved dem de næste 3-4år.. For der står i kontrakten, at den kun er gældende sålænge du kører for dem.. Og vil du feks. videre efter 6mdr, jamen så kommer de lige med en regning på restgælden.. og det er der ingen ny-startede der har pengekasse til!
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 37 Svar: 599
Nu spør du efter gode råd.. Mit råd vil være at få taget det vognmandskursus, og gerne ved Dansk Vognmandsskole feks.. Når du er færdig med det, har du endegyldige svar på mange af dine opstarts-spørgsmål.. Og du lærer ihvertfald at man aldrig skal springe på en FL kontrakt, uden at læse alle de små bogstaver
nov 2011
Følger: 3 Følgere: 6 Emner: 31 Svar: 62
nov 2011
Følger: 3 Følgere: 6 Emner: 31 Svar: 62
jun 2011
Følger: 4 Følgere: 5 Lastbiler: 2 Emner: 11 Svar: 117
aug 2011
Følger: 4 Følgere: 3 Emner: 37 Svar: 599
Og du kan godt starte med at køre for FL.. så slemme er de heller ikke. Du skal bare passe på med at få financieret din bil på sådan en Full-Service aftale gennem dem, hvis du ikke er helt sikker på du vil blive ved dem, indtil den er betalt ud.
Jeg har trukket for dem, og der er da også positive ting derude.. det var noget utrolig dejlig nem kørsel, lige bortset fra Netto-turene som var noget rigtig skrammel.. men ellers lå jeg mest bare og byttede trailere, mellem FL-Vitten,FL-Hørning, SCA Grenå, SG Herning, Mols-Linien og FL-Vejle.. nemt, og aldrig noget venten på læs..
Og så er de vistnok den eneste af de store speditører, som afregner efter din km-tæller..
Det har meget at gøre med, hvordan man lige kommer igang med at køre ved en af de store speditører.. om man kommer godt ud af det med disponenterne feks. kan jo betyde om du får nogle skod-ture, eller de lige tænker på dig, og stikker dig nogle gode ture..
Om det så lige bliver ved DSV, Anco, Dania, FL, Blue Water, eller hvem nu, tror jeg ikke er så vigtigt.. Nogen har det godt ved DSV, men andre siger det er umuligt at tjene til føden der.. og sådan er det også med de andre speditører..
Deres afregningspriser er nogenlunde ens, på indenrigskøren.. du skal køre 500km pr dag, før det løber rundt.. og får du 600km nogle dage, så bliver der også til et par rotor-blink en dag
Hvis jeg skulle starte op idag, ville jeg leje en bil.. og så vente og se hvordan det kører, inden jeg køber en via financiel leasing.
Og sørge for at få et dieselkort, udenom speditøren.. ellers bliver det bare lukket den dag du holder ved dem, og vil køre for nogle andre.
Det er bare at kaste sig ud i det
Men, der går jo lige en 3mdr inden du har tilladelsen.. så bare se at komme på kursus
nov 2011
Følger: 3 Følgere: 6 Emner: 31 Svar: 62
mar 2011
Følger: 1 Svar: 5
dec 2010
Følger: 9 Følgere: 9 Lastbiler: 5 Emner: 9 Svar: 47
Men som de andre os har skrevet tag en snak med banken med hensyn til garantistillelse, kassekredit, og tankkort. De fleste olieselskaber vil nemlig os have garanti.
Er der noget du vil vide om skolen kan du bare skrive
feb 2012
Følger: 1 Svar: 2
Hved du om dansk vognmandsskole også tilbyder at tage det som fjernudd. kører hele ugen og har ikke mulighed for at tage fri til det.men ville gerne have det,så man da et skridt vider mod at blive selvstændig en dag,
dec 2010
Følger: 18 Følgere: 17 Lastbiler: 2 Emner: 40 Svar: 1.989
Mht sikkerhedsstillelse, er der også mulighed for at få din revisor til at lave en revisorerklæring på at du har værdier for mindt 150.000. Men hvis du har sparet en halv mil op, så ville jeg nok bruge dem i stedet for.
Dieselolie er ikke altid et krav med bankgaranti. Jeg fik Statoilkort uden dikkedarer, dog kun med løbende 14 dage+14 dage. Så det er ekstra hårdt ved kassekreditten. Men nu har jeg betalt stabilt i 1½ år, og endelig kunne fremvise et godt regnskab, så nu har jeg lige fået løbende+30 dage. Men mange vil kun give elendig kredit OG have bankgaranti - men ikke alle.
apr 2011
Følger: 1 Svar: 28
Og jo, vi gør en stor ære i at så mange som muligt opnår det de kommer efter, nemlig et bestået kursus, så vi kan hjælpe Jer videre til en tilladelse.
Fyr endelig løs med spørgsmål, hvis der noget, der ikke er helt klart.til info@dv-dk.dk eller jf@tuc.dk
opstart af vognmandsvirksomhed